BASKETBOL OKULLARI BİRLİGİ – BEYLERBEYİ SK

Beylerbeyi SK Akademi grupları olarak üyesi olduğumuz Basketbol Okulları Birliği (BOB) pandemi sürecinde çalışmalarını durduran basketbol okullarının yeni dönemde uygulayacağı önlemleri açıkladı.

Beylerbeyi Basketbol’un Akademi gruplarında uyulacak kurallar;

SALONLARIN ÖN HAZIRLIKLARI

Salonların ve araç-gerecin dezenfeksiyonunun uygun koşullarda ve profesyonel ekiplere yaptırılması

Salon kullanım kurallarının belirlenmesi

✓ Salon ayakkabısı kullanım şartı getirilmesi,

✓ Ellerin yıkanmadan antrenmana girilmemesi,

✓ Ateş ölçer ile sporcuların ve koçların ateşinin günlük ölçülmesi (hastalık belirtilerinde kesinlikle salona gelinmemesi),

✓ Velilerin ve görevli olmayan kişilerin salona alınmaması

Çalışanların sağlık kontrolünden geçirilmesi

Sağlık malzemelerinin bulundurulması (Ateş ölçer temassız, ilkyardım çantası, buz makinesi, mümkünse hava temizleyici makine, dezenfektan, kolonya vs.)

Antrenman öncesi ve sonrası el temizliği koşullarının sağlanması

GRUPLARDAKİ SPORCU SAYILARININ GÜNCELLENMESİ

Basketbol Okulu grupları kullanılan salonların büyüklüklerine göre 8 ila 12 kişi, yarışmacı takımlar ise 12 ila 16 kişi arasında olması.

Buna paralel olarak organizasyon bünyesindeki grupların ayrılması.

Antrenmanlarda en az 2 eğitimci bulundurulması.

Sporcuları karşılayarak teslim alan ve teslim eden bir görevli bulundurulması ve ailelerin salona girmemesi

Her sporcuya özel 2 top bulundurması, bu topların o sporcuda tüm antrenman boyunca kalması, antrenman programının bu şekilde yapılandırılması ve en az salon içinde kullanılabilir 4 pota bulundurulması.

Gruplar çoğalacağından eğitimcinin performansını arttırabilmek için daha çok eğitimci istihdam edilmesi.

Her antrenman sonunda malzemelerin temizliği sağlanması

ANTRENMAN PROGRAMLARININ DÜZENLENMESİ

Antrenmanlar da sürece uygun şekilde evrilmesi, Basketbol Okulu gruplarında daha çok 1×0 çok potaya dağılarak rahat ortamlarda temel eğitim çalışmaları yapılması.

Yarışmacı takımlarda fiziksel temasın aza indirilmesi için antrenmanın tamamını 1×1 2×2 3×3 4×4 5×5 yapmak yerine ilk 45 ila 60 dakikayı 1×0 2×0 3×0 4×0 5×0 çalışmalara ayırarak kalan dakikalarda maç ortamı yaratılması.

Bu çalışmalara uymayan kişi ve kurumlar BOB içinde tespit edilerek gerekli uyarılar verilmesi, tekrarlanıyorsa uygun yaptırımlar uygulanması.

Bu konuda BOB ve TÜBAD, TBF tarafından görevlendirilmesi hususunda görüşmeler yapılması ve BOB üyesi olmayan organizasyonlara da uygulanması.

ORGANİZASYON – AİLE İŞBİRLİĞİ

Sürecin önemli unsurlarından biri olan bu işbirliği için organizasyonun yetkilileri, ailelere yönelik yukarıdaki maddelerden oluşan kapsamlı bir açıklama yayınlaması.

BOB üyeleri için bir soru bankası hazırlanmalı ve velilerden gelen sorulara ortak dil ile cevap verilmesi.

Ardından gerekirse çevrimiçi toplantılar düzenlemesi. Bu toplantılarda modaretörlüğün yetkilide olması ve konu başlıkları önceden hazırlanması.

Ailelerin, bu süreçte evirilme çabasında olan basketbol okulu yönetimini iyi anlaması ve destek olması.

Günümüzde aileler artık çok bilinçli olduklarından çocuklarının sporsuz büyümelerinin gerek fiziksel, gerekse ruhsal olarak olumsuz taraflarının farkında olduklarından doğal bir seleksiyon ile tekrar antrenmanlara başlamalarının beklenmesi.

SEKTÖR OLARAK BİRLİK OLMAK

Yaşanılan salgın süreci tüm sektörlerde olduğu gibi spor eğitim sektöründe de ciddi ders niteliği taşıdığından birlik olmak için çalışmalar yapılması.

Birlik olabilmek için yukarıda bahsedilen şahsi hırslardan kurtularak belli kurumsal yapıların altına girilmesi.

Birlik çatısında toplanıldığında ortaya çıkan görevdeşlik ve güç, olası bu tip süreçlerde her organizasyona gerek maddi, gerekse manevi destek sağlanması.

TBF tarafından 05-12 yaş aralığına yönelik basketbol okulu antrenörlüğü seminerlerinin verilmesi ve basketbol okulu antrenörlüğünün ayrı bir antrenörlük olduğunun kabul ettirilmesi hususunda birlik olarak çalışmalar yapılması.

Birlik olmak, söz hakkı sağlar, güç sağlar, bunu oluşturmak için atılımlar yapılması.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Önceden yapılmış kamp veya basketbol okulu ödemeleri ne olacak?

Gelecek yıla mahsuben sayılacak. Hiçbir aile ve hiçbir kurum mağdur edilmeyecek.

Gelecek sezon biz gelmeyeceğiz, bu durumda ödemeler ne olacak?

Yapılamayan antrenmanların telafisini yaptık/yapıyoruz. Bu antrenmanlara katılmak veya seneye gelmemek sizlerin tercihi olduğundan geri ödeme yapma durumumuz olamayacak.

Kamp yapılacak mı?

Normalleşme sürecini ve turizm durumunu kontrol ederek her basketbol okulu bu konuda kendi kararını velileriyle birlikte verecektir.

Gelecek sezon liglere katılacak mısınız?

Yine organizasyonların kendi inisiyatifinde bulunan bu durum için ortak kararımız evet katılacağız şeklindedir. Ancak TBF liglerinin başlatılması ve özel liglere yansıması bu noktada belirleyici olacaktır.

Antrenmanlar başladığında hasta olan bir çocuk olursa ne yapılacak?

Her antrenman öncesi ateş kontrolü yapılacağından ve ailelerle sürekli iletişim halinde olunacağından hasta çocuklar zaten önceden tespit edilerek antrenmanlara alınmayacaklar.

"BASKETBOL OKULLARI BİRLİGİ - BEYLERBEYİ SK"


    Yorum yazmak istermisiniz?