8 Aralık 2021

Çocuklarımız ve Spor Kulüpleri, Okul Spor Salonlarından Çıkarıldı

11 yıldır çocuklarını güvenle emanet eden değerli velilerimiz;

Türkiye’de, salon sporlarında yetiştirilen sporcuların %91’i devlet okullarında bulunan spor salonlarında bulunmaktadır. Spor kulüpleri bu alanları kiralayarak ve spor bakanlığından lisansı bulunan eğitmenlerle çalışarak birçok sağlık, güvenlik ve eğitim prosedürlerini yerine getirmektedir.

Ancak merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletme ruhsatsız, lisanssız kişilerin açtığı ve okul salonlarının usulsüzce kiralandığı yapılar nedeni ile 2012 yılından bu yana maliyetlerde inanılmaz bir artış yaşanırken sektörümüze olan bakışta devlet nezdinde değişmeye başlamıştır.

Bu kapsamda da 2010 yılı Ağustos ayından itibaren 2021 yılı Temmuz ayına dek ödemiş olduğumuz kiraların tamamını resmi olarak yatırmış ve tamamını kayıt altına almış bulunmaktayız. Bağlı bulunduğumuz kurumları zan altında bırakmayarak şu an oluşan durumu kabul etmediğimizi tüm paydaşlarımızın bilmesini isteriz.

Bu süreçte beklentimiz olan; işini profesyonelce yapanlar ile merdiven altı işletmelerin ayrılmasını beklerken, işletme ruhsatı bulunan kulüpler ile diğerleri aynı ateşe atılarak yakılmaya başlanmıştır. Ancak burada gözetilmeyen en önemli unsur “sporcuların” durumudur.

Spor Kulüpleri, spor okulu sektöründen rahatlıkla çekilebilir. Bu andan itibaren yukarıda belirttiğimiz merdiven altı yapılar, hesap verilemez ve denetlenemez şekilde bu alanı dolduracaktır. Bugün, sporun içinden, eğitiminden, üniversitelerinden geçmemiş olan birçok, insan Devlet Okulları haricindeki tüm Spor Salonlarında faaliyette bulunmaktadır.

Profesyonel Spor Kulüpleri için en önemli süreç sporcunun disiplinli ve programlı olmasına katkıda bulunarak belli bir antrenman saatinde, belli bir düzende antrene edilmesidir. Şu an ki durum özel okulların artarak açılmasının sebebi ile aynıdır.

11 yıl boyunca Kadir Has Anadolu Lisesi Spor Salonunda görmüş olduğunuz (duvar minderleri ve betonarme yapı) haricindeki zemin, ışıklandırma, potalar, soyunma odası, saha içi ve tribün oturma grupları, malzeme odalarının kulübümüz tarafından yaptırıldığını, her yıl parkelerin bakım ve onarım çalışmalarının yaptırıldığını ve bunların faturalandırılarak hiçbir zaman ödenen kiradan düşülmediğini bilmenizi isteriz.

Genelge; Kiralamalar Okul Öğrencileri için güvenlik riski oluşturmaktadır.

27 Temmuz tarihli genelgede söylendiği üzere; “Öğrenciler için güvenlik riski oluşturduğu” yönündeki konu hatalıdır. Spor Kulüpleri, Okul öğrencilerinin bulunmadığı saatlerde antrenman yapmaktadır.

Hatta zamansal olarak oranladığımızda, okul öğrencileri sporcularımızdan daha fazla kullanım yapmaktadır. Buna ek olarak il ve ilçe spor müsabakaları sırasında verilen zararlar dahi Spor Kulüpleri tarafından onarılmakta ve Okula gider olarak yansıtılmamaktadır.

Devlet okulunda çalışan tüm personelimizinden işe giriş evrakları dahi okulumuza teslim edilmektedir.

Devlet Okullarında 30 Yıllık Kiralama Süreci Nasıl Buraya Geldi?

2012 – Okul Spor Salonlarının, Okul Aile Birlikleri tarafından kiralanacağı kararlaştırıldı.

2019 – Okul Spor salonlarının kiralaması; usulsüzlükler, şikayetler olduğu ve salonların kullanım hakkının arazi sahibinde olduğu belirtilerek MEB’dan alınarak Milli Emlak GM’ne geçtiği; ihale yöntemi ile daha şeffaf bir yapıya kavuşacağı belirtilerek ihale yapılana kadar çalışmalar bir süre durdurduruldu. Bu süre zarfında ise Milli Eğitim İlçe Müdürlükleri, İhale yapılana dek aylık sözleşmelere müsaade etti.

2021 – TEMMUZ 29; tarihli genelge ile “ 30 yıldır yapılan kiralamalar güvenlik zaafiyeti oluşturduğu için bir anda tamamen kapatıldı ve salonların ivedilikle boşaltılması talimatı verildi. 2021 Haziran ayında sözleşme yenileme müsaadesi veren diğer İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde ise sözleşme dolana kadar izin verildiği yazıldı.

2021 – AĞUSTOS 7; Okul spor salonlarının Spor Bakanlığına devredildiği ve bakanlık tarafından kişi, kurum ve kulüplere tahsis edilecektir.

Çözüm Arıyoruz; Başvurduğumuz Çatı Kurumlarımız Bilgi Sahibi Değil

Çatısı altında bulunduğumuz ve güvencemiz Gençlik ve Spor Bakanlığımızın konu hakkında bilgisi bulunmamaktadır.

Türk Eğitim sistemi çatımız Milli Eğitim Bakanlığı, prosedürün uygulandığını ve salonların kiralama usulünden çıkarıldığını haklı olarak belirtmekte ancak konu muhatabı olmadığını belirtmektedir.

Şube olarak çatısında bulunduğumuz Türkiye Basketbol Federasyonu’nun konu ile ilgili bilgisi bulunmamaktadır.

18 boyunca kapalı kalmış yapılarımızda önce için işten çıkarmalar yaşanacak ardından birçok kulüp kapanacak

Bizler, alnımızın teri ile gecesi gündüzü olmadan çalışan, kolay yoldan gelir elde etmek yerine ülkemize katma değer yaratan, Devletimize yük olmadan birçok insanı istihdam ederken asıl görevimiz olan eğitimciliğimizi en üste koyarak nitelikli gençler yaratmayı şiar edinmiş yapılarız.

Pandemi döneminde 18 ay çalışmamız yasaklanmışken; ekiplerimize maaşlarını ödemeye devam etmeye çalışarak Devletimize yük olmamaya çalıştık.

İyi ile kötüyü ayrıştırmak, usulü ve usulsüz yapanı ayrıştırmak varken yok oluşuna seyirci kalmakla olabilecek en kötü senaryo gerçekleşiyor.

Salonların Kapanmaması için Ne Yapmalıyız?

Bu süreçte ne kadar üzüldüğünüzü ve umutsuzluğa kapıldığınızı gözlemliyoruz. Ancak alınan her kararın daha iyiye taşımak adına alındığını düşünmemiz gerekiyor.

Ancak süreci çözüme kavuşturabilmemiz adına; Maltepe ilçe Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapmamız gerekiyor. 2019 yılından bu yana yıllık sözleşme yapılmadığı ve yeni yönetmelik ile de “sözleşmesi devam eden spor kulüpleri salonları kullanabilir” ibaresini belirtmeliyiz.

Biz Spor Kulüpleri zor bir sürece girdik ancak bu işin en büyük mağduru okullar oldu. Tek gelir kaynakları da ellerinden gitti ve personel çıkartmaya başladılar. Çok değil önümüzdeki iki aylık süreçte de okullardaki hijyen, temizlik ve güvenlik zaafiyetlerinin başlayacağı görmek zor olmasa gerek.

Spor salonu olan okullarımızda temizlik ve güvenlik personeli için devletten katkı alınmamaktadır.

Bizi ilgilendirmez diyen her insanın; işin kendi çocuklarına döndüğünü düşünerek bu sürece destek vermesini zaruri kılmaktadır.

Saygılarımızla,

Beylerbeyi Spor Kulübü – Basketbol Şubesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir