24 Haziran 2024

Mustafa Çetiner

BEYLERBEYİ BASKETBOL ONURSAL BAŞKANI

Prof. Dr. Mustafa Çetiner

Prof. Dr. Mustafa Çetiner 1964 yılında Kayseri’de doğdu.

İlk öğretimini Kayseri İnönü İlkokulu, Orta ve Lise eğitimini ise Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988 yılında bitirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hematoloji uzmanlık eğitimini tamamladı.

Dr. Çetiner, 2004-2005 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Chicago’da Nortwestern Üniversitesi Robert Lurie Kanser Merkezinde Hematopoetik Kök Hücre Nakli Ünitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

2006 yılında Doçent, 2013 yılında Profesör oldu.

Dr. Çetiner, Şişli Memorial Hastanesi Kemik İliği Nakli Ünitesinin kurucusudur ve  2011-2012 yıları arasında direktörlüğünü yapmıştır.

2013 yılında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak atandı. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesinden ayrıldığı 2019 yılına  kadar geçen sürede IMED 600 (Internal Medicine) Blok koordinatörü,  Müfredat Geliştirme Koordinasyon Komitesi üyeliği,  Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği,  Fakülte Kurulu Üyeliği görevlerinde çalıştı.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Departmanında 3 yıl süre ile Eğitim Koordinatörü olarak çalıştı. 2015 yılında İç hastalıkları Anabilim dalını kurdu ve kurucu bilim dalı başkanı olarak 3 yıl görev yaptı.

2008-2018 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesinde çalıştı.

Türk Tabipleri Birliği, Türk Hematoloji Derneği, American Society of Hematology, European Hematology Association, European Bone Marrow Transplantation Registry, MDS Foundation, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Kanser Savaşçıları Derneği gibi birçok ulusal ve uluslararası derneğe üyedir.

Kanser Savaşçıları Derneği kurucularındandır ve halen derneğin yönetim kurulu üyesi ve ikinci Başkanıdır.

Türk Hematoloji Derneği içinde “Akut Lösemiler” ve Multiple Miyeloma” bilimsel alt komite sekreterliği görevlerinde bulundu.

2014-2018 yılları arasında Türk Hematoloji Derneği Kemik İliği Yetersizliği Bilimsel Alt Komite başkanlığı yaptı.

On iki yıldır İstanbul’da düzenli olarak yapılan “New Trends in Hematology” isimli uluslararası toplantıların eş başkanıdır.

İstanbul Lenfoma Grubu (ILeG) kurucuları arasındadır ve grup sekreterliği görevini 2015 yılına dek yürütmüştür.

Miyelomla yaşam grubunun (miyelomlayasam.org) kurucularındandır ve halen   danışmanlığını yapmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner 2010 yılından beri “Birleşmiş Milletler” doktoru olarak çalışmaktadır.

2000 ve 2007 yılarında yapılan Ulusal Hematoloji Kongrelerinde iki kez en iyi bildiri ödülü almıştır, iki kez Rektörlük Üstün başarı ödülü ve iki kez Tıp Fakültesi Dekanlığınca verilen ve öğrenci oylarıyla belirlenen “Öğrencilere danışmanlık vermek yoluyla öğrenimlerini kolaylaştıran öğretim üyesi” ödüllerini almıştır.

Ulusal ve uluslar arası çok sayıda bilimsel kongre, konferans ve aktivitede konuşmacı, oturum başkanı, organizatör, jüri üyesi ve katılımcı olarak bulunmuştur.

Çeşitli ulusal ve uluslararası dergide yayımlanmış çok sayıda makalesi, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri ve Hematolojik Maligniteler üzerine yazılmış üç kitabı mevcuttur.

Asıl uzmanlık alanı olan hematoloji dışında tıp eğitimi, tıbbi etik ve tıp tarihi konuları ile de ilgilenmektedir.

“Sağlığınıza”, “Lenfoma Tarihinden portreler”, “Hematoloji tarihinde Kilometre taşları”, “Biz Kuş muyuz yoksa tavuk mu?” isimli popüler bilim kitapları yazmıştır.

Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Teknoloji Ekinde  “Güncel Tıp” ismi ile 10 yılı aşkın süre ve 2017’ye kadar 500’e yakın düzenli köşe yazısı yazmıştır.

Halen “Güncel Tıp” ismiyle “Herkese Bilim Teknoloji” isimli dergide haftalık yazılarına devam etmektedir.

İstanbul Tabip Odasının elektronik ortamdaki sesi olan “Hekimedya” web sayfasında düzenli yazıları yayımlanmıştır.

Farmaskop dergisinde “Steteskop” ismiyle köşe yazıları yazmıştır.

“Herkese Sağlık” dergisinin kurucuları arasındadır, Söz konusu dergide “İnsan Olmak” adıyla köşe yazıları yayımlamış ve derginin Danışma Kurulu Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür.

Türk Hematoloji Derneği Bülteninin 2016’dan beri editörlüğünü yapmaktadır.

Periyodik yayınlanan “Tıbbın Ustaları” isimli derginin editörüdür.

Bilim, etik, hasta hekim ilişkileri, tıp tarihi konularında birçok konferans vermiş, uzmanlık alanını ilgilendiren konularda sosyal farkındalık projelerinde rol almıştır.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, 2007-2008 yılında CNN-Türk televizyonunda yayımlanan “Kanser ve Yaşam” isimli programın devamlı konuğu ve bilimsel danışmanlığını yapmıştır.

“Prof. Dr. Mustafa Çetiner” ismiyle bir YouTube kanalı vardır.

Beylerbeyi Spor Kulübü basketbol şubesini kurmuş ve 2 yıl şube başkanlığı ve yöneticiliğini yapmıştır. Şu an da basketbol şubesinin Onursal Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Çetiner, Galatasaray Spor Kulübü Kongre üyesidir.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner Halen Acıbadem Maslak Hastanesi Hematoloji Bölümünde çalışmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner hakkında

Her hafta yayınladığı sağlık köşesi: YouTube için tıklayınız

Tüm makale ve yazılarına ulaşmak için: web adresi için tıklayınız

Ekşi Sözlük’de Mustafa Çetiner : tıklayınız