28 Şubat 2024

Çocuk / Genç Sporcu Beslenmesi; Karbonhidrat

ÇOCUK / GENÇ SPORCU BESLENMESİ; KARBONHİDRAT

Sporcu beslenmesinde dikkat edilecek en önemli konu; ALINAN ENERJİ’nin HARCANAN ENERJİ’yi karşılamasıdır.

Çocuk / Genç sporcular için toplam enerjinin %60’ı karbonhidratlardan gelmelidir.

Yetersiz karbonhidrat alımında vücudumuzdaki yağ ve proteinler enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu şekilde toksik maddelerde ortaya çıkar. Sonucunda bulantı ve yorgunluk gibi istenmeyen belirtiler görülür.

Karbonhidratlar kas ve karaciğerde glikojen olarak depolanır. Glikojen kas aktivitesi için “hızlı enerji” kaynağıdır. Maç ve antrenmanlar sırasında kaslarda depolanan glikojen kullanılır.

Yüksek karbonhidratlı beslenme sayesinde sporcular; glikojen depolarını 2 kat arttırabilir. Sporcularda bu glikojen depolarının fazla olması dayanıklılık sürelerini de arttırır. Yani maç ve antrenmanda daha uzun süre oyunda kalacak verimi vermesini sağlar.

Kaslar genellikle 60 – 90 dakika arası süren antrenman ve maçlar için glikojen depolar. Molalarda veya oyun durduğunda gerek duyulursa karbonhidrat tüketilerek bu depolar yenilenir.

Yetersiz karbonhidrat tüketilmesi sonucu kaslar yorulur, performans mutlak düşer. Çocuk / Genç Sporcularda glikojen depolarının çok azalması yorgunluğa daha da önemlisi sürantrene olarak sporculuğunu noktalamasına kadar gidebilir.

 

Sporcu olarak Karbonhidrat’ı hangi yiyeceklerden almalıyız?

Şeker, Bal, Pekmez gibi basit karbonhidratların alımı %15’i geçmemelidir.

Daha çok makarna, pilav, patates, ekmek, meyve, sebze, kurubaklagil gibi bileşik karbonhidratları tüketmeliyiz. Bu besinler sporcunun beslenme programında mutlaka bulunmalıdır.

 

instagram takipçilerimiz oylamamıza ne demiş ?

300 oyun kullanıldığı, Çocuk ve Genç Sporcular için Karbonhidrat Yararlı mı yoksa zararlı mı anketimizin yüzdelik sonuçları aşağıdadır.

instagram hesabımız beylerbeyibasketbol ‘dan yaptığımız anketimize 237 katılımcı yararlı oyu kullanırken, 63 katılımcı ise zararlı oyunu kullandı. Katkılarınız için teşekkür ederiz.

 

 


İstek ve önerilerinizi Beylerbeyi Basketbol Whatsapp hattımızdan hızla cevaplıyoruz.

beylerbeyibasketbol facebookbeylerbeyi basketbol instagrambeylerbeyi basketbol twitterbeylerbeyi basketbol googlebeylerbeyi basketbol whatsapp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir