20 Nisan 2024

Yaz Kampını Barselona’da Geçirmeye Ne Dersin?

İspanya’nın Barselona kenti sahip olduğu köklü tarih ve spor kültürü ile birçok kulübün yaz dönemlerinde ziyaret noktası haline geliyor.

Barselona, İspanya’nın Katalonya Özerk Topluluğu olarak ikinci büyük kentidir. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle İspanya’nın en çok turist çeken şehridir. İspanyol kültürü deyince boğa güreşi ve flamenko ilk akla gelenlerdendir. Barselona, deniz erişimine sahip Avrupa’daki bir kaç büyük şehirden biridir. Ana caddesi Las Ramblas, iskelede başlar ve şehrin merkezine kadar ulaşır. Geniş kaldırımları, ağaçlar altındaki bankları ve kitap, gazete, el sanatı ürünleri, özellikle de başta kuşlar olmak üzere ev hayvanları ve çiçek satılan küçük dükkanlarıyla Ramblas sevilen bir gezinti alanıdır. 5,3 milyonluk Barselona nüfusunun üçte ikisi bölgenin yerli halkı Katalanlar’dan oluşuyor. %24’lük kısmı ise İspanya’nın diğer bölgelerinden buraya göç edenler temsil ediyor.

Müslümanlar İkinci Büyük Grup Konumunda

Kentte ayrıca Araplar’ın yanı sıra İtalya, Çin, Ekvador, Bolivya gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu bireyler de bulunuyor. Halkın büyük kısmı Katalan olmasına rağmen İspanyolca, en fazla konuşulan dil statüsünde. Ayrıca gençler ve orta yaş grubundan bireylerle İngilizce konuşarak da anlaşabilmek, kısmen de olsa mümkün. Hristiyan Katolik ağırlıklı yerel halkın içerisinde Müslümanlar ikinci büyük grup konumundalar. Bu toplulukları Yahudiler, Ortodokslar, Budistler takip ediyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Barselona’da iklim yumuşaktır. Barselona kent planı düzenli ve uyumludur. Geleneksel Katalan halk oyunları yörenin önemli sanat gösterilerindendir. Kentte saygın bir senfoni orkestrası da vardır.Kentte 130 sinema ve 14 tiyatrodan başka eğlence parkları bulunur. Ulaşım otobüs, troleybüs, metro ve banliyö trenleri ile sağlanır.

Barselona, uzun spor geleneğine sahip bir şehir olarak 1992 Yaz Olimpiyatları ile İspanya’da düzenlenen 1982 FIFA Dünya Kupası’na iki stadyumuyla evsahipliği yapmıştır. Şehir, 1899’da kurulan, dünyanın en çok tanınan futbol takımı ve dünyanın en zengin ikinci futbol kulübü olan Barcelona Futbol Kulübü’nün (FC Barcelona) evidir. FC Barcelona’nın ayrıca basketbol, hentbol, rink hokey ve buz hokeyi, futsal ve ragbi takımları da vardır. Popüler spor olayları arasında uluslararası otomobil yarışları, yüzme, tenis ve futbol karşılaşmaları sayılabilir. 10 binden fazla kişinin katıldığı Barselona Maratonu mart ayında düzenlenir. Şehirde UEFA’nın beş yıldız kategorisindeki iki stadyum bulunur. Bunlar, FC Barcelona’nın maçlarını oynadığı ve 100 bin kişilik kapasiyesiyle Avrupa’nın en büyük stadyumu olan Camp Nou ile 1992 Yaz Olimpiyatları’nın düzenlendiği 55.000 kapasiteli Estadi Olímpic Lluís Companys’tir. Geçmişte birçok takıma kamp imkanı sağlayan şehir, konaklama olarak da çeşitli imkanlar sunarak yaz kampı için ideal konumda bulunuyor.

EuroBasket Türkiye ile Yurtdışı Kamp ve Turnuva

Türkiye’den Avrupa’ya açılan tek organizasyon olarak 13. yılını geride bırakan EuroBasket Türkiye ekibi 2023 dönemi yaz kampları için şimdiden çalışmalarına başladı. Eurobasket firmasının 29 yıllık deneyimini Türkiye’de kulüplerle buluşturan organizasyon birçok Avrupa ülkesine de kamp ve turnuvalar düzenliyor.

İletişim

Telefon: 0 533 583 30 30

Instagram: eurobasket_turnuva_kamp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir